North Wales

Committee

President: Colonel H.M.E Cadogan OBE DL
Chairman: Ogwen Morris
Vice Chairman: Raymond Lloyd
Secretary: Thomas Mapp
Treasurer: Keith Roberts 
Standard Bearer: Ogwen Morris

Meetings

Location: The White Lion Inn, Back Row, Denbeigh
Date: First Friday of the Month
Time: 20.00hrs
Further Details: Thomas Mapp 01745-833020

BRANCH MEMBERSHIP

Bailey Ronald Cheshire Regiment    
Bateman William Royal Welsh Fuilliers 1954 1955
Beeston Douglas 2nd Royal Welch Fusiliers 1955 1957
Berry Victor Sherwood Foresters 1958 1960
Booth Peter Royal Signals    
Brown Peter Royal Air Force 1957 1959
Cadogan (Col) Henry Royal Welch Fusiliers 1955 1963
Cook Donald 22nd Cheshire Regiment    
Cunnion Robert 263 Signals Squadron (FARELF) 1965 1967
Drayton Reginald Royal Army Ordnance Corps 1953 1956
Evans Barbara Associate Member    
Evans Muriel Associate Member    
Evans David 2nd Royal Welch Fusiliers    
Evans Hugh Royal Welch Fusiliers 1955 1958
Fleming Edward Royal Welch Fusiliers 1956 1957
Green Roger   1963 1965
Hughes Ken Associate Member 1952 1954
Hughes Jan Associate Member    
Hughes (Col) Richard GHQ Farelf 1964 1967
Jandrell Gwendoline Associate Member 1959 1962
Jandrell Bryan Royal Welch Fusiliers    
Jennings Stanley Royal Electrical & Mechanical Engineers 1963 1964
Jennings John Royal Electrical & Mechanical Engineers    
Jones Myrna Associate Member 1965 1967
Jones John RAF Seletar/Teneah    
Jones David RWF 1953 1966
Jones Howell Royal Welch Fusiliers 1956 1958
Jones Maldwyn Royal Welch Fusiliers 1947 1947
Jones Alan Royal Welch Fusiliers    
Jones George The South Wales Borderers    
Lamb Robert Royal Engineers 1962 1966
Lloyd Raymond Royal Welch Fusiliers    
Lybert William Royal Army Service Corps 1956 1958
Mackie Sandra Associate Member 1965 1967
Mackie Ian Royal Electrical & Mwchanical Engineers    
Mapp Thomas 2nd Parachute Regiment 1966 1967
Marks Elaine Associate Member 1965 1965
Marks Frederick Royal Welch Fusiliers    
Maxfield Donald 48 Brigade, Royal Army Service Corps 1956 1958
McLellan Elisabeth Associate member 1966 1966
Meeks Peter HMS Terror 1965 1967
Moore Brian Royal Welch Fusiliers    
Morrell Samual 39th Field Ambulance, RAMC 1957 1958
Morris Jocelyn Associate member 1953 1954
Morris Edward Royal Welch Fusiliers    
O'Reilly Margaret Associate Member 1965 1965
Parle Raymond Royal Army Medical Corps    
Phillips Emlyn Royal Welch Fosiliers 1949 1951
Pierce Gwilym Royal Welch Fusiliers 1957 1958
Price Marjorie Associate Member 1962 1965
Prince John Royal Electrical & Mechanical Engineers 1962 1964
Purvis David 22 AD Regiment, Royal Artillery 1956 1964
Riordan John Royal Navy    
Roberts Lillian Associate Member 1965 1966
Roberts Robert 2nd Royal Welch Fusiliers    
Roberts Keith 2nd Royal Welsh Fussiliers    
Roberts William Royal Electrical & Mechanical Engineers    
Roberts Keith RA/ACC    
Shaw Sidney 75 Company, Royal Army Service Corps 1965 11966
Smith Clifford RAMC 1962 1964
Smith Eric Royal Army Oednance Corps 1953 1955
Sutton Allan HMS Ark Royal/Maidstone/Selion 1948 1950
Taylor Roy Royal Welch Fusiliers 1947 1949
Watts Gerald South Wales Borderers 1952 1964
Weld Brian 1st Bat. Worcestershire Regiment 1962 1965
Westwell Peter 651 Signals Troop, Royal Signals 1965 1967
Whitley John Royal Artillery 1960 1970
Williams Roy Royal Welch Fusilliers 1957 1959

Back to Branch list