Leicester

 

Committee

President: Peter Randall (Junior)
Chairman:

Owen Lawrence MBE

Vice Chairman Mr John Cox
Secretary: Marlyn Lawrence
Treasurer: Mrs Violet Atkins
Standard Bearer: Mr John Cox

 

 

 

 

 

Meetings

 

Location:

Groby Working Men's Club Leicester Road Groby Leicester

Date:

Second Monday of the Month

Time:

12.noon

Further Details:

Branch Secretary   01530 243179

 

Many congratulations to Carl Rex Owen Lawrence member of the Leicester Branch NMBVA on being awarded a MBE in the Queens New Years Honour List for Services to the Victim Support in       Leicestershire & Rutland

More Liecester Branch Photos

BRANCH MEMBERSHIP

Alders Paul Royal Air Force 1963 1965
Atkins Violet Associate member    
Bamford Grahame Sherwood Foresters 1957 1960
Barnett Michael Royal Artillery    
Blomefield Roger Royal Air Force 1960 1962
Blomefield Eva Royal Air Force 1979 1982
Callis Brian 3 Commando, Royal Marines 1050 1953
Campbell Alexander 1st Kings Own Scottish Borderers 1965 1966
Chadburn William 34 LAA Regiment, Royal Artillery 1960 1961
Cox John Royal Army Service Corps 1952 1954
Crossley John 1st Royal Dragoon Gaurds 1960 1962
David Joseph 656 Lt Ac Squadron AAC 1957 1960
English Thomas B Squadron, 11th Hussars 1953 1955
Harrison John East Anglian Regiment 1965 1967
Hawkins Michael RAF Kuching 1948 1949
Jervis Dennis 4th Queens Own Hussars    
Johnston Allan Royal Air Force    
Lawrence Marilyn Associate Member 1955 1965
Lawrence Carl 12 Light Air Defence Regiment, Royal Artillery    
MacKay Alan RAF Comcean 1957 1959
McKie George 656 Squadron, REME 1965 1965
Mitchell Terence 4th Field Regiment Royal Artillery 1951 1953
Needles Derek Royal Lincolnshire Regiment 1957 1959
Newnes Douglas Scots guards 1961 1963
O'Neill Alice   1953 1956
Rowlinson Jean Associate Member 1965 1967
Rowlinson James Royal Leicestershire Regiment    
Sherwood Victor Royal Leicestershier Regiment 1966 1967
Shipley Reginald 20 Regiment, Royal Artillery 1963  
Simpkin Brian Royal Army Service Corps 1964 1967
Stephens Chrostopher Royal Hampshire Regiment    
Tipper Sidney Royal Leicstershire Regiment 1964 1965
Trott Charles Royal Army Service Corps 1950 1951
Tullis George 3 Company, REME/RASC 1952 1953
Walker Henry RAMC 1965 1967
Wardle Geoffrey 1st Royal Leicestershire Regiment 1961/1966 1964/1967
Weatherill Kenneth FWASF Kuala Lumpa 1955 1956

 

Back to Branch list