Durham 

Committee

 

President:  
Chairman: Barrie Jones
Vice-Chairman:  
Secretary: Ron Blain
Treasurer: Ron Blain
Membership Sec. Ron Blain
Standard Bearer:  

 

Location:

Coundon W.C Coundon, Bishop Auckland 

Date: 1st Wednesday of the month
Time: 12.30pm
Further Details: Ron Blain

Meetings

Branch Membership 

Addison John Kings Own Yorkshire Light Infantry 1950 1951
Armstrong Colin 25th Field Regiment, Royal Artillery 1955 1956
Armstrong Eric AHQ. Malay (Signals) 1955 1957
Barber Brian 2nd Bat. Royal Green Jackets 1964 1967
Bell Elizabeth Associate Member    
Bell Jeffrey Royal Electical & Mechanical Engineers 1955 1958
Bell John 1st Durham Light Infantry 1964 1964
Blain Ronald 56 Squadron R A F 1958 1960
Boland Daniel 4th Royal Tank Regiment 1964 1966
Bowron Arnold KOYLI<Somset L I, Durham L I 1950/53 1951/1955
Brown David HMS Sheraton 1965 1966
Burnett Benjamin 11 Hussars P A O 1953 1956
Cassidy Daniel 1st Durham Light Infantry 1965 1966
Coates Kenneth 208 Squadron, Royal Signals 1962 1965
Cottrell Derrick Royal Air Force    
Everett MBE Brian Royal Air Force 1954 1957
Foster Derek 28th Commonwealth Brigade 1965 1966
Franklin Peter 11th Hussars 1963 1965
Gilbert Brian Royal Singapore Signals, Seletar 1960 1962
Gilder John 1st Somerset Light Infantry & DLI 1949 1985
Griffin Alan 49 Field Regiment, Royal Artillery 1962 1964
Hilton Douglas Somerset Light Infantry 1961 1965
Hosie Robert 39 Regiment, Royal Artillery 1957 1966
Hunter John Scots Guards    
Jones Robert Royal Signals 1960 1962
Jones Leonard Royal Army Medical Corps 1967 1967
King Clive 13/18th Hussars 1956 1957
Marshall-Deane Michael HMS Centuar & HMS Hermes 1948 1950
Mason Alan Royal Signals 1966 1966
McGrady John RAF Seletar 1964 1965
Netzler Gustav 1st Royal Green Jackets 1959 1960
Norton John 1st Royal West Kents 1965 1966
Oyston Cresswell Royal Army Pay Corps 1964 1965
Pemberton George Royal Electrical & Mechanical Engineers    
Prince Alan Royal Air Force 1962/1966 1964/1968
Ramsdale Roger 1st Field Squadron, Royal Engineers 1965 1966
Roberts John RAF Kuching    
Routledge John 2nd Infantry Workshops, REME 1961 1963
Sale John 22nd Cheshire Regiment 1964 1967
Sanderson Errol 13/18th Hussars 1965 1966
Shaw BEM Roland 9 Company, Irish Guards 1964 1965
Sleeth David Royal Engineers 1964 1965
Stubbs Alfred Royal Electrical & Mechanical Engineers 1949 1966
Thatcher David 1st Scots Guards 1956 1967
Wigley Brian 208 Squadron, Royal Signals 1965 1967
Witten John Rpyal Mechanical & Electrical Engineers 1962 1965

 

Back to Branch list