A-B   

Search Query

 

Surname Forename Branch Unit served in
Abbot David Postal South 22 SAS Regiment
Ackers Rodney Southern Area Royal Electrical & Mechanical Engineers
Ackroyd Peter Doncaster & South Yorkshire 48 Field Regiment, Royal Artillery
Adams Alan Pontypridd & District Royal Electrical & Mechanical Engineers
Addison John Durham Kings Own Yorkshire Light Infantry
Aitkenhead Robert Postal South 2 Supply Depot, Royal Army Service Corps
Alcock Adrian Postal South HMS Chichester
Alders Paul Leicester & District Royal Air Force
Aldous Peter Colchester & District 16th Commonwealth Field Amb. RAMC
Alexander Anthony Grantham & District 1st Bat. Royal Lincolnshire Regiment
Allcott Trevor Postal North RAF Medic
Allibone Anthony Postal South Royal Army Service Corps
Allison Richard Colchester & District RAF Kuching
Allt Gordon Postal South Kings Own Scottish Borderers
Alstead Alan Postal North KOSB
Alton David Nottingham Sherwood Foresters
Alvey Edward Postal North Kings Shropshire Light Infantry
Ambrose John Colchester & District The Queens Royal Regiment
Ames Stanley Postal North Royal Army Medical Corps
Amey Roderick 1st Lincolnshire Royal Engineers
Anderson Malcolm Postal North RAF Tracking Units
Anderson Andrew Postal North Royal Air Force
Anderson Alexander Solent Hygene & Malaria Control Unit, RAMC
Anderson Stanley Thames Valley 2nd (NY) Kings African Rifles
Anderton Arnold Postal North Royal Army Pay Corps
Arksey Norman Hull & East Yorkshire 1st East Yorkshire Regiment
Armitage Dennis Postal North 54 Corps, Field Park Squadron
Armstrong Colin Durham 25th Field Regiment, Royal Artillery
Armstrong Eric Durham AHQ. Malay (Signals)
Arnell Kenneth Swindon &District RAPC
Arthur Elsie Bridgend & District Associate Member
Arthur Thomas Postal South 24th South Wales Borderers
Ashworth Elizabeth Postal North BMH kluang/Singapore QARANC
Aslett Jon Solent 2/2 Kings Own Ghurka Riffles
Athey Alan Colchester & District 1st Durham Light Infantry
Atkins Frank Doncaster & South Yorkshire 543 Troop RLD, Royal Signals
Atkins Violet Leicester & District Associate member
Atkins Thomas Tyneside 1st East Yorkshire Regiment
Austin Brian Postal South  
Austin Kenneth Postal South Queens Own Royal West Kents
Axford Michael Surrey Fleet Air Arm
Bacon Peter Nottingham 3rd Royal Tank Regiment
Bailey Thomas Doncaster & South Yorkshire 1st KOYLI
Bailey Ronald North Wales Cheshire Regiment
Bailey Samuel Northern Ireland 16th LAD, Royal Artillery
Bailey John Postal South Joint Operations
Bain Colin Colchester & District 66 Squadron
Bain George Postal North 1st Bat. Argyll Y Sutherland Highlanders
Baker George Grantham & District Royal Electrical & Mechanical Engineers
Baker Michael Postal North 40 Commando, Royal Marines
Baker Judith Solent Associate Member
Baker James Swindon & District Royal Electrical & Mechanical Engineers
Baker MBE Anthony Mid Ulster 1st Bat. Queens Own Buffs
Ballaam Peter Grantham & District Royal Signals
Bamford Grahame Leicester & District Sherwood Foresters
Bannister Raymond Solent HMS Faskerton
Barber Brian Durham 2nd Bat. Royal Green Jackets
Barclay Keith Pontypridd & District Associate Member
Barker John 1St Lincolnshire  
Barnard Donald Colchester & District 1/3rd East Anglian Regiment
Barnes Linda Solent Associate Member
Barnes Colin Solent HMS Loch Alvie/HMS Loch Lomond
Barnes David Surrey 1st Durham Light Infantry
Barnett Michael Leicester & District Royal Artillery
Barnett Robert Postal South 390 MU. RAF Seletar
Barnett Anthony Southern Area Army Catering Corps
Barrand Clive Postal North 110 Squadron
Barrett Michael Grantham & District Royal Engineers
Barrett John Mid Ulster 29 Commando Royal Artillery
Barrett David Postal North Ghurkha Brigade
Bartholomew Brian Southern Area Royal Electrical & Mechanical Engineers
Bartlett Ian Postal South HMS Albion
Barton Dudley 1st Lincolnshire Sherwood Foresters
Barton Graham Swindon & District R E M E
Bashford Terry Mid Ulster REME
Bassil William Postal South 1/3 East Anglian Regiment
Batehup David Hull & East Yorkshire RAF Tengah/Kuantan
Bateman William North Wales Royal Welsh Fuilliers
Batty Alan Overseas RASC/RCT/QOGTR
Baxter David Grantham & District Sherwood Foresters
Baxter Frederick Grantham & District The Life Gaurds
Baxter Colin Postal North RAF Seletar/RAF Butterworth
Bayliff Walter Postal North Royal Army Ordnance Corps
Beal Christopher Swindon & District Royal Corps of Transport
Beales Martin Colchester & District 60 Squadron
Bean Laurence Overseas RAF Western Hill
Beard Derek Solent HMS Tiger & HMS Chichester
Beardsmore Paul Postal North 1/3rd East Anglian Regiment
Beck David Postal South Royal Air Force
Beckinsale Phillip Surrey 16th Field Squadron
Beeston Douglas North Wales 2nd Royal Welch Fusiliers
Bell John Colchester & District HMS Cavilier + HMS Victorious
Bell Elizabeth Durham Associate Member
Bell Jeffrey Durham Royal Electical & Mechanical Engineers
Bell John Durham 1st Durham Light Infantry
Bell Susan Nottingham Associate Member
Bell Frederick Postal North Cheshire Regiment
Bell Roger Postal South REME & 39 Field Ambulance RAMC
Bell Lawrie Thames Valley Royal Marines
Bell (Brig) Rtd Alexander Postal North Royal Military Police/Gurkhas
Bellamy Brian Postal North Royal Army Service Corps
Benn Martin Postal North RAF Seletar + RAF Kuching
Bennett John Postal North 1st Green Jackets
Bennett Brian Postal North 34 L A A Royal Artillery
Bennison Peter Postal North Army Catering Corps
Beresford Mervyn Postal South Royal Signals
Berry Victor North Wales Sherwood Foresters
Berry Michael Postal South RAF Changi
Bevan Edward Plymouth & District Army Catering Corps
Biggs Alan 1st Lincolnshire JATCC
Bihet David Postal North HMS Chichester
Bill Charles Overseas Royal Electrical & Mechanical Engineers
Bingham William North Kent & SE London Royal Green Jackets
Birch Tony Grantham & District Rifle Brigade
Bird Robert Colchester & District HMS Albion/848 Squadron
Bird Maurice Surrey Royal Air Force
Bishop Edward Postal North 2nd Locating Troop, Royal Artillery
Bishop James Solent 1st Cheshire Regiment
Black Peter Colchester & District 16 Commonwealth Field Ambulance, RAMC
Blackburn Keith Postal North 17 Port Regiment, Royal Engineers
Blackman Malcolm Overseas JCUB Labuan
Blades John Thames valley HMS Albion
Blain Ronald Durham 56 Squadron R A F
Blakley Lawrence Solent 66 Station Workshops, REME
Blanks Norman Postal South 1st Bat. Queens Own Royal West Kents
Blanshard Geoffrey Hull & East Yorkshire LOM.U. Royal Air Force
Blay Maurice Pontypridd & District Royal Signals
Blick BEM JP Christopher Postal South RAF Labuan
Blomefield Roger Leicester & District Royal Air Force
Blomefield Eva Leicester & District Royal Air Force
Boland Daniel Durham 4th Royal Tank Regiment
Bolton David Surrey 42 Commando, Royal Marines
Bond John Postal North HMS Anchorite + HMS Ambush
Bonney Kenneth Postal South RAF Kuala Lumpur + RAF Changi
Boobyer Roy Pontypridd & District Royal Air Force Police
Booker Robert Postal South RAF Labuan
Booth Peter North Wales Royal Signals
Booth Charlton Postal North The Life Gaurds
Bostock Paul Postal North Royal Army Medical Corps
Boulton Alec 1st Lincolnshire RASC
Bourne Albert Postal North 1st Kings Dragoon Guards
Bovingdon Andrew Postal South 17  Regiment, Royal Engineers
Bowman June Colchester & District Associate Member
Bowman Ronald Colchester & District 25th Field Regiment, Royal Artillery
Bowron Arnold Durham KOYLI<Somset L I, Durham L I
Bowtell Gillian Bridgend & District Associate Member
Boyles William Bridgend & District 22 LAA Regiment, Royal Artillery
Brabbins Kenneth Postal North Royal Artillery 170 batt
Braddow Barrie Nottingham 1st Bat. Queens Dragoon Gaurds
Bradshaw Derek Nottingham 1st Sherwood Foresters
Bramley Chistine Postal North BMH kluang,Singapore QARANC
Branston James Postal South 801 Squadron, HMS Victorious
Bray Fred Postal North 11 Ind. Fld. Squadron, Royal Engineers
Brayshaw Peter Solent 3 Commando, Royal Marines
Brearley Paul Postal North 205 Signal Squadron
Brett Michael Colchester & District 3rd East Anglian Regiment
Bretton Ronald Solent Army Catering Corps
Briscoe Eric Postal North HMS Tiger
Bristow Trevor Nottingham 3rd Royal Green Jackets
Broadhurst Jennifer Nottingham  
Broadhurst Denis Postal South Royal Military Police
Broderick Michael Solent Royal Navy
Brookes Leonora Postal South RAF Hospital Changi (Slim School 1955 to 1957)
Brough Robert Postal North Royal Army Medical Corps
Brown Peter 1st Lincolnshire  
Brown David Colchester & District 1st Bat. Royal Lincolnshire Regiment
Brown Clifford Colchester & District 41/42/45 Commando, Royal Marines
Brown John Doncaster & South Yorkshire 2nd Kings Own Yorkshire Light Infantry
Brown David Durham HMS Sheraton
Brown Ian North Kent & SE London Royal Army Ordnance Corps
Brown Peter North Wales Royal Air Force
Brown John Northern Ireland HMS Oberon/Cachalot/Rorqual
Brown Thomas Nottingham Royal Electrical & Mechanical Engineers
Brown Geoffrey Nottingham Royal Engineers
Brown Michael Postal North 72 Squadron
Brown Anthony Postal North Royal Electrical & Mechanical Engineers
Brown Edward Southern Area Royal Electrical & Mechanical Engineers
Browning Terrance Grantham & District 1st Battalion Royal Lincolnshire Regiment
Broyd Michael Colchester & District 1 & 3 East Anglian Regiment
Bruce William Tyneside Singapore Signals Centre
Brum John Postal South 3rd Bat. Royal Green Jackets
Brumpton Peter Grantham & District 2nd Bat. Sherwood Foresters
Bryant Robert Plymouth & District 40 Commando
Bunce Trevor Postal North HMS Albion
Bundy Edward Pontypridd & District 2nd South Wales Boderers
Burden Anne Colchester & District Associate Member
Burgess Albert Pontypridd & District Royal Army Medical Corps
Burke Patrick Postal North 1st Durham Light Infantry
Burnell Edward Plymouth & District Royal Marines
Burnett Benjamin Durham 11 Hussars P A O
Burrell Gordon Postal North RAF Seletar
Burridge Donald Plymouth & District 16 Fld Ambulance RASC/RCT
Burrows Albert Postal South 848 Naval Air Command Squadron
Burrows Peter Postal South Royal Corps of Signals
Burrows BEM Clive Nottingham 42 Commando
Burton Andrew Postal South 6th MSS, HMS Maryton
Burton (Maj) Roy Colchester & District Royal Army Medical Corps
Bushby George Postal North Royal Air Force
Butterworth Nigel Colchester & District Royal Hampshire Regiment
Byrnes Michael Postal South 22 SAS

 

 

C-D

top of page