SURREY BRANCH

Committee 

President: MIKE HALL 01483 858794 
Chairman: Peter Jones 01252 313076
Vice Chairman: Raymond  Collins 02086 816636
Secretary: Graham Chilton   01483 824299
Assistant Secretary    
Treasurer: GEOFFREY HALLETT 01189 783541
Standard Bearer: KEN MCDONALD 01252 651907
Membership Secretary: KEN NEEDHAM 02086 698406

BRANCH NEWSLETTERS  (Not yet uploaded)

Meetings

Meetings are held monthly on the second Wednesday of each month, at the Royal British Legion Club at West Clandon.  Meetings start at 7.30pm

 

Branch Membership

Axford Michael Fleet Air Arm 1958 1969
Barnes David 1st Durham Light Infantry    
Beckinsale Phillip 16th Field Squadron 1960 1963
Bird Maurice Royal Air Force    
Bolton David 42 Commando, Royal Marines 1966 1971
Cane Anne      
Cane Michael      
Chandler Kenneth HMS Bulwark + HMS Triumph + HMS Centaur 1961 1969
Chilton Graham Royal Electrical & Mechanical Engineers 1963 1966
Coffey John 20 Regimnt, Royal Artillery    
Collins Margaret Associate Member    
Collins Raymond 42 Commando, Royal Marines 1963 1966
Cumner John 60 Squadron 1956 1958
Curl Robert Royal Hampshire Regiment    
Edwards Robert Queens Royal Regiment    
Eke William st green Howards    
Elliott Malcolm Royal Air Force 1957 1964
Farahar Derek Royal Army Medical Corps    
Fawley Jean      
Glanfield George 17 Gurkha Division Royal Signas    
Golding Peter 84Field Survey Royal Engineers 1953 1955
Gosling Frederick HMS Belfast 1963 1964
Grant Derek R E M E 1953 1955
Greenwood Anthony 3 CDO HQ Brigade 1965 1965
Groves Alan RAMC    
Hall Michael Royal Artillery 1965 1966
Hallet Geoffrey 209 Squadron 1964 1986
Head Peter 1st Singapoe Regiment Royal Artillery 1964 1966
Hennings Michael 230Squadron 1963 1966
Hepburn Ronald 230 Squadron 1965 1965
Hose Alfred RAOC att 22 SAS Regiment 1966 1966
Hulbert Christopher HMS London/Albion/Bulwark/Fearless/Intrepid 1955 1958
Irving John RAF Tengar 1965 1965
Jones Natalie Associate Member 1951 1953
Jones Peter 95 CD LT Regiment Royal Artillery    
Kerswell Michael 25 Field regiment Royal Artillery 1964 1965
Langsman Stanley RAOC 1966 1966
Lofts Deborah WRAC att Rpyal Signals 1960 1971
Lomax Roy 487 Signal Squadron    
Macdonald Kenneth 4 Field Regiment Royal Artillery 1953 1954
Mackie James Malayan RNVR 1966 1969
Marriott David 443 Base Ammunition Depot RAOC 1955 1956
Marshall Kenneth Royal Signals 1962 1964
Mconville James 1st Singapore regiment Royal Signals 1964 1966
Mcphee Arthur 208 Signal Squadron Royal Signals    
Mines James Gutkha Signals 1963 1966
Mitchell Gerald HMS bagla 1943 1968
Needham Kenneth RAMC BMH Kluang    
Newsome Philp Malayan Command Signal Squadron 1948 1951
Nutbrown Donald 110 Squadron RAF Seletar    
O 'Neil Michael HMS Hampshire 1955 1958
Pemberton OBE Terence HQPMCArmy 1962 1965
Phillips George HMS Ajax 1948 1964
Phillips John Royal Marines 1965 1966
Pope Fred RAF Seletar 1961 1965
Price Agnes Associate member    
Price Derek Fleet Air Arm    
Reddy Anthony 1st Battalion Royal Warwickshire regiment 1957 1960
Robinson Geoffrey 8 Field dressing Station RAMC 1957 1958
Rogers Henry Royal Engineers 1953 1954
Ross Angus 45 Squadron 1964 1965
Sebastian Robert 55 Air Dispath RCT 1960 1961
Sinclair-Lee Robin 97 OMP RAOC 1950 1952
Stephens Richard 12 Light air defence regiment R Artillery 1954 1955
Stuart-Bamford Eric Royal Military Police 28 Commonwealth    
Thapa Moti Queens Gurkha Signals 1963 1985
Tidy Owen 40 Independent Plt Royal Engineers 1962 1965
Timms MBE Charles 42 Commando 1966 1967
Ward Ron 656 Squadron Royal Army Air corps REME    
Wicks Barry 2 Para 2 RTR 1964 1965

 

Back to Branch list