Q-S

Quinn Raymond Solent 60 Squadron
Radford Patrick Postal South 41 & 42 Commando
Rai Kuldip Gurkha 2/10 Gurkha Rifles
Rai Dhanbahadur Gurkha 1/10 Gurkha Rifles
Rai Tejbahadur Gurkha 1/10 Gurkha Rifles
Raine Gordon Postal North Royal Air Force
Ralstion-good Angela Thames Valley Associate Member
Ralston-Good Alan Thames Valley 6 Light Regiment Royal Artillery
Ramsay Alexander Postal North Royal Electrical & Mechanical Engineers
Ramsdale Roger Durham 1st Field Squadron, Royal Engineers
Ramsey Harry Postal North 11 Ind Field Squadron R E
Rance Robert Postal South 2nd Squadron, 18th Signal Regiment
Randle Horace Postal North Royal Engineers
Rann Ian Postal South 237 Squadron Royal Signals
Rawlings Edward Postal South 1/3 East Anglian Regiment
Rayner William Colchester & District HMS Albion
Read Nicholas Postal South Royal Electrical & Mechanical Engineers
Reay Nigel Postal North R A F Seletar
Reddy Anthony Surrey 1st Battalion Royal Warwickshire regiment
Redmile Derek Grantham & District Royal Electrical & Mechanical Engineers
Reed Alec Colchester & District 13 Inf Workshops R E M E
Rees Deanna Bridgend & District Associate Member
Rees Roseleen Bridgend & District Associate Member
Rees David Bridgend & District 8 Destroyer
Reeves Gillian Colchester & District Associate Member
Reeves Graham Colchester & District REME
Reid Paul Postal North 899 Squadron, HMS Eagle
Revell Terence Southern Area Fleet Pool
Richards John Nottingham Sherwood Foresters
Richards Robert Postal North Royal Army Medical Corps
Richards Roger Postal South Worcestershire Regiment
Richardson Raymond Doncaster & South Yorkshire Royal Army Medical Corps
Richardson Derrick Grantham & District Royal Artillery/ACC
Richardson James Postal North 52 Malayan Company, RASC
Richardson Susan Solent Associate Member
Richmond Kenneth Postal North Royal Artillery
Ridley Stanley Colchester & District HMS Albion
Rigg Maureen Thames valley Associate Member
Rigg Roy Thames Valley Royal marines
Riordan John North Wales Royal Navy
Robb William Postal North 40 Light Regiment Royal Artillery
Roberts Brian Doncaster & South Yorkshire Royal Army Service Corps
Roberts John Durham RAF Kuching
Roberts Lillian North Wales Associate Member
Roberts Robert North Wales 2nd Royal Welch Fusiliers
Roberts Keith North Wales 2nd Royal Welsh Fussiliers
Roberts William North Wales Royal Electrical & Mechanical Engineers
Roberts Keith North Wales RA/ACC
Roberts Celia Postal North Associate Member
Roberts George Postal North 19 AF Signal regiment/10 Inf wksp REME
Roberts Harold Postal North HMS Victorious
Roberts Christopher Postal South Royal Artillery
Robertson Duncan Colchester & District 1Bn Durham Light Infantry
Robinson Leslie 1st Lincolnshire Royal Lincolnshire/Anglian Regiment
Robinson Bruce Grantham & District 1st Lincolnshire Regt/1st  Sherwood Foresters
Robinson Morris Postal North RAF Seltar/Labuan
Robinson Peter Southern Area REME/Kings Dragoon Guards
Robinson Geoffrey Surrey 8 Field dressing Station RAMC
Robinson Terence Thames Valley MT Changi
Robson Christopher Nottingham Royal Army Ordnance Corps
Robson Ian Postal North SS Frederick Clover LST, Merchant Navy
Roche Brian Postal South Royal Signals
Rock Don Grantham & District RAF Seletar
Rogers Rhys Pontypridd & District 2nd Royal Welsh Fussiliers
Rogers Henry Surrey Royal Engineers
Roleston BEM Archie Mid ulster 8Bn Ulster Defence Regiment
Rolf MBE Terrance Solent Royal Marines
Rooney Frederick Hull & East Yorkshire West Yorkshire Regiment
Roper Leslie Postal South 205 Signal Squadron, Royal Signals
Rose Tony Colchester & District Honorary Branch reverend
Rose Leslie Southern Area Royal Engineers
Ross Angus Surrey 45 Squadron
Routledge John Durham 2nd Infantry Workshops, REME
Rowe Richard Postal North 200 Singapore Provost Company, RPM
Rowell (Major) Donald Postal South Royal Engineers
Rowlands Gordon Postal South HMS Terror/Maryton/Salisbury
Rowledge Peter Solent Royal Navy
Rowlings David Southern  Area 208 Signal Squadron Royal Signals
Rowlinson Jean Leicester & District Associate Member
Rowlinson James Leicester & District Royal Leicestershire Regiment
Rowney MBE (Lt Col) Mike Postal North 2nd Bat Queens Regiment
Rumsby Rodney Postal North RAF Changi
Rusby Alan Colchester & District 1 Bn Rifle Brigade
Russell Brian Doncaster & South Yorkshire 1st Loyal Regiment
Sabin Peter Doncaster & South Yorkshire 48th Field Regiment, Royal Artillery
Sagar Roy Postal North 26th Field Regiment, Royal Artillery
Saint Barrie Colchester & District 110 Squadron
Sale John Durham 22nd Cheshire Regiment
Salmon John Postal South Royal Corps of Transport
Sanderson Errol Durham 13/18th Hussars
Sandilands John Pontypridd & District 55 Air Dispatch R A S C
Saville John Mid Ulster Royal Military Police
Scott Samuel Nothtern Ireland Royal Ulster Rifles
Scott David Postal North Royal Scots Fusiliers
Scott Jerry Postal North Royal Artillery
Scott Arthur Postal South Royal Signals
Scott Robert Tyneside Kings Own Yorkshire Light Infantry
Scott-Fox Charles Postal South HMS Victorious
Searle Edgar Colchester & District RAOC
Seaton Keith Grantham & District HQ 34 Company, Royal Army Medical Corps
Sebastian Robert Surrey 55 Air Dispath RCT
Seeney Roy Postal North 205/209/224/267 Sqadron
Sellars James Grantham & District Royal Lincolnshire Regiment
Seymour James Doncaster & South Yorkshire Queens Royal Irish Hussars
Sharkey Henry Northern Ireland 205 Squadron
Sharkey Peter Nottingham 2 Royal green Jackets
Sharp John Postal South 30 Bat. Royal Army Ordnance Corps
Sharp Michael Postal South Royal Army Service Corps
Sharp Major Rtd Roger Postal North 19 Field Ambulance RAMC
Shaw Sidney North Wales 75 Company, Royal Army Service Corps
Shaw Kenneth Postal North RAF Labuan
Shaw BEM Roland Durham 9 Company, Irish Guards
Shearsmith John Hull & East Yorkshire Sherwood Foresters
Sheehan Stanley Tyneside 63 Field Squadron
Shepard Sidney Postal North Worcester Regimemnt
Shepherd Barry Nottingham Royal Electrical & Mechanical Engineers
Sheppard Robert Grantham & District Royal Air Force
Sherwood Victor Leicester & District Royal Leicestershier Regiment
Shipley Reginald Leicester & District 20 Regiment, Royal Artillery
Shipman Barry Colchester & District HMS Centaur
Short Derek Mid Ulster 205 Squadron
Short Malcolm Postal South Sherwood Foresters
Simmonds Kenneth Hull & East Yorkshire RAF Butterworth
Simpkin Brian Leicester & District Royal Army Service Corps
Simpson Norman Postal North Scots Guards
Simpson David Postal South Royal Electrical & Mechanical Engineers
Sinclair Hugh Postal North Seafoth/Gordon Highlanders
Sinclair-Lee Robin Surrey 97 OMP RAOC
Singer Malcolm Overseas RAF Seletar
Singerton Edger 1st Lincolnshire RAF Tengah
Singleton Paul Thames Valley HMS Eagle RO5 R M
Skinner Brian Postal South Royal Artillery
Skinner Raymond Postal South Royal Electrical & Mechanical Engineers
Slater Edward Doncaster & South Yorkshire Royal Electrical & Mechanical Engineers
Slattery John Pontypridd & District 10 Port Sqd R oyal Engineers
Sleeth David Durham Royal Engineers
Sleight Charles Pontypridd & District H M S Terror
Smale Lance Postal South Royal Air Force
Smallman Leslie Mid Ulster Army Air Corps REME
Smart Robert Postal North R A O C Malaysia
Smith James Doncaster & South Yorkshire 1st Batt Kings Own Yorkshire Light Infantry
Smith Clifford North Wales RAMC
Smith Eric North Wales Royal Army Oednance Corps
Smith Margaret Nottingham Associate Member
Smith Michael Nottingham RAF Labuan
Smith William Postal North 62 Supply Depot, Royal Army Service Corps
Smith Michael Postal North REME
Smith David Postal North HMS Lincoln/Fife
Smith Allan Postal North RAF Changi
Smith Raymond Postal North 267 Squadron
Smith John Postal South Royal Air Force
Smith Robert Postal South Rifle Brigade
Smith Robert Postal South HMS Ahax
Smith David Postal South Royal Green Jackets
Smith Alan Southern Area 40 & 45 Commando
Smyth Robert Mid Ulster HMS Lanton
Snowshall Anthony Nottingham RAF Regiment
Softley Richard Colchester & District Durham Light Infantry
Somerville George Postal South Fleet Air Arm
Sommerford Kennath Southern Area 63 Squadron, Royal Air Force Regiment
Sonnex Richard Colchester & District 3 Bn Royal Green Jackets
South Roy Colchester & District Royal Artillery
South Raymond North Kent & SE London 16 Field Ambulance RAMC
Sparrow Denis Swindon & District 42 Commando
Speaight Peter Colchester & District 25 Company RASC
Speare Lawrence Plymouth & District 45 Commando
Spence Gordon Grantham & District Royal Army Medical Corps
Spencer David Postal North 15 Squadron, Raf Regiment
Spick Allan Grantham & District Royal Army Ordnance Corps
Spiret Keith Swindon & District Royal Artillery
Spooner Norman Postal South 15 Squadron Raf Regiment
Squires Gordon Grantham & District 13/18th Royal Hussars
Stacey William Nottingham Gordon Highlanders
Stainforth George Postal South Parachute Regiment/22nd SAS
Staiton David Pontypridd & District 12 Light Air Defence Regiment
Standing Jack Postal North Loyal Regiment
Staniforth Peter Postal North H Q Combritbor RASC
Stapleton Christopher Colchester & District RAF Kuching
Stark William Nottingham Royal Engineers
Stark Trevor Postal South RAF Signals
Starkey Michael Postal South HMD Mull of Kintyre & HMS Ickford
Stenhouse Ian Postal North JC HQ Labuan
Stenhouse Joyce Tyneside Associate member
Stephens Chrostopher Leicester & District Royal Hampshire Regiment
Stephens Richard Surrey 12 Light air defence regiment R Artillery
Stevens Allan Colchester & District HMS mull Of Kintyre/Chawton
Stevens Richard Solent RCT
Stevens Christopher Thames Valley Com-Cen, Kuching/Labuan
Stewkesbury Norman Postal South Royal Army Service Corps
Stockdale Terence Hull & East Yorkshire 1st Bat. West Yorkshire Regt./99th Ghurkha Bde.
Stockdale Ernie North kent & SE London Royal Artillery
Stockwell Robin Solent Royal Army Medical Corps
Stokes Michael Nottingham REME
Stoves Matt Postal North HMS barrosa
Stuart-Bamford Eric Surrey Royal Military Police 28 Commonwealth
Stubbings Neville Doncaster & South Yorkshire Royal Air Force
Stubbs Alfred Durham Royal Electrical & Mechanical Engineers
Summers John Postal South Royal Army Education Corps
Suther Patrick Swindon & District Royal Navy
Sutherland William Postal South 1st Scots Guards
Sutherland Andrew Postal South HMS Terror
Sutherland Peter Southern Area 52 Sqadron
Sutton Leslie Colchester & District Grenadier Guards
Sutton Allan North Wales HMS Ark Royal/Maidstone/Selion
Sutton MBE Leslie Postal South 3 Squadron, Royal Corps of Transport
Sweetman Paul Postal North 50/64 Squadron
Swiers Roger Postal North 1st Kings Own Yorkshire Light Infantry
Symes George Colchester & District 11th Hussars
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T-V

Home

back to top