POSTAL MEMBERSHIP SOUTH

CONTACT : BRIAN ROCHE
23 Heol Undeb, Beddau, Pontypridd, CF38 2LB Tel: 01443 209537  
Email: bcroche1@tiscali.co.uk
Abbot David 22 SAS Regiment 1962 1966
Aitkenhead Robert 2 Supply Depot, Royal Army Service Corps 1957 1960
Alcock Adrian HMS Chichester 1964 1967
Allibone Anthony Royal Army Service Corps 1957 1958
Allt Gordon Kings Own Scottish Borderers 1948 1979
Arthur Thomas 24th South Wales Borderers 1954 1956
Austin Brian      
Austin Kenneth Queens Own Royal West Kents 1950 1952
Bailey John Joint Operations 1956 1957
Barnett Robert 390 MU. RAF Seletar 1962 1964
Bartlett Ian HMS Albion 1962 1964
Bassil William 1/3 East Anglian Regiment 1959 1960
Beck David Royal Air Force 1961 1966
Bell Roger REME & 39 Field Ambulance RAMC 1956 1958
Beresford Mervyn Royal Signals 1963 1965
Berry Michael RAF Changi 1962 1964
Blanks Norman 1st Bat. Queens Own Royal West Kents 1953 1954
Blick BEM JP Christopher RAF Labuan    
Bonney Kenneth RAF Kuala Lumpur + RAF Changi 1957 1960
Booker Robert RAF Labuan 1963 1964
Bovingdon Andrew 17  Regiment, Royal Engineers 1965 1968
Branston James 801 Squadron, HMS Victorious 1964 1965
Broadhurst Denis Royal Military Police    
Brookes Leonora RAF Hospital Changi (Slim School 1955 to 1957) 1962 1963
Brum John 3rd Bat. Royal Green Jackets 1965 1966
Burrows Albert 848 Naval Air Command Squadron 1965 1966
Burrows Peter Royal Corps of Signals 1957 1958
Burton Andrew 6th MSS, HMS Maryton 1966 1967
Byrnes Michael 22 SAS 1964 1966
Caesar Michael Royal hampshire regiment 2954 1956
Caffrey John HMS Dartington 1964 1966
Capel Derek Kings Own Yorkshire Light Infantry 1948 1950
Carine Brian 815 Squadron 1957 1960
Carter David 42 Commando, Royal Marines 1963 1974
Castle Derek RAF Seletar 1957 1959
Cattermole Peter Malaya Signals 1952 1955
Chambury Paul 900 ADC RADC 1958 1959
Chase Peter Royal Signals 1964 1974
Clark    (Major) Frank Royal Army Ordnance Corps 1942 1979
Cliffe (MBE) Colin 40 Commando, Royal Marines 1963 1971
Cole Reginald Royal Air Force    
Collins Roger 29 Commando R A 1964/1969 1966/1971
Cook Dennis Signals Command 1958 1961
Cook Paul Radio Servicing Flight, Kuala Lumpur 1957 1958
Cooper Gary 1st Bat. Royal Green Jackets 1959 1965
Couch Thomas RAF Police Dog Handler 1957 1959
Cozens Derrick 40 Commando 1946 1958
Crassweller Peter Royal Signals 1957 1959
Creed James 3 Commando Brigade, OFP RAOC 1964 1966
Crowe Daniel 42 Commando, Royal Marines 1964 1965
Cummins David Royal Army Ordnance Corps 1959 1961
Dale John 848 Squadron, Fleet Air Arm 1956 1957
Davenport Terence HMS Tilford 1965 1966
Davies David Royal Army Education Corps 1952 1955
Davis Brian 414 Signals Unit, Royal Air Force 1956 1958
Davison Thomas HMS Terror 1963 1965
Deadman Gerald 4th Field Regiment, Royal Artillery 1965 1966
Dewsnap Albert Royal Army Service Corps 1951 1953
Dodds Robert 25 Field Regiment, Royal Artillery 1954 1956
Downie James 13/18 Royal Hussars 1959 1960
Eccles John RAF Seletar 1961 1963
Edmondson Raymond Royal Army Education Corps 1959 1962
Edwards Alan Royal Navy 1957 1971
Edwards Ivor 1st South Wales Borderers    
Edwicker Derek Royal Army Service Corps 1958 1960
Elson Reginald 99 Ghurkha Brigade 1938 1974
Espley Raymond HMS Houghton 1965 1966
Fairchild Ron Royal Electrical & Mechanical Engineers 1963 1965
Field Richard Royal Artillery 1958 1960
Fisher David 846 Naval Air Squadron 1964 1964
Fleming Thomas Scots Guards & Life Guards 1956 1965
Foster Clifford HMS Devonshire 1965 1966
Furlong Brian Royal Corps of Signals 1965 1967
Gale Karl 32 Company, Royal Army Medical Corps 1061 1964
Gascoyne Ernest Royal Engineers 1964 1970
Gent Terence 28th Commonwealth Brigade    
Geoghagan Thomas RAF Seletar    
Gilbert Michael 1st Suffolk Regiment 1951 1952
Gilbert Gordon 36,81, 209 Squadrons 1994 1951
Giles Terry HMS Bulwark 1954 1964
Godliman Roy 76 Aircraft Workshops REME 1962 1965
Gray Douglas HMS Rothesay & HMS Solebay 1965 1966
Green Peter 845 Squadron RN 1960 1962
Greenwood Michael 16 Squadron RAF Kuantan 1965 1966
Gudge John Royal Army Service Corps 1965 1966
Gurnsey Anthony R A N C 1965 1968
Guymer Robert Royal Anglian Regiment 1964 19682
Hadden Colin HMS Zest 1963 1963
Hall William Durham Light Infantry 1953 1955
Halls Anthony 22 S AS Regiment 1966 1967
Hamperl John Royal Army Service Corps 1956 1958
Hannington Jeaan Associate Member 1964 1967
Hannington Charlotte Associate Member    
Hannington Grace Associate Member    
Hannington William Royal Army Ordnace Corps    
Harper Alice Associate Member 1951 1953
Harper Martin Royal Ulster Rifles    
Harris Leonard HMS Triupm/terror/eagle 1965 1967
Harrison Godfrey HMS Concord/Corunna 1960 1962
Hathaway Leslie K O Y L I 1951 1952
Henderson Iain RAF Signals 1953 1955
Hesleton William 22nd LAD Workshops, REME    
Hill Brian 2 Inf Workshops /656  AAC 1951 1954
Hind Terrence 848 Fleet Air Arm N/A N/A
Hobday Barry Royal Electrical & Mechanical Engineers 1964 1966
Holloway David Royal Electrical & Mechanical Engineers 1955 1957
Homer John HMS Terror 1952 1954
Horler Michael HMS Chawton & HMS Woolaston    
Houghton Sydney Royal Marines    
Howell Christopher HMS Chichester/Terror 1963 1964
Hudson Kenneth 1st Green Howards 1957 1959
Huggins Derek Royal green Jackets 1949 1963
Hunter-Choat Tony 1/7th DEO Ghurkha Rifles  & Royal Artillery 1966 1966
Inkster Andrew 16 Squadron    
Ives Samuel Royal Electrical & Mechanical Engineers    
Jacobs Peter 15 Field Ambulance RAMC    
Johnson Pauline Associate Member    
Johnson Edgar Somerset Light Infantry    
Jolly Graham Royal Signals 1960 1962
Jones Vivian 14 Inf Fld Squadron, Royal Engineers 1957 1959
Jones Edward HMS Oberon 1954 1956
Jones Michael Royal Green Jackets 1965 1967
Jones Peter RAF Changi 1956 1958
Kemmett Brian HMS Chichester 1962 1964
Kemp Edna   1942 1947
Kernick Harvey Royal Army Pay Corps 1955 1958
Kinsella William HMS Albion 1961 1966
Knight Paul HMS Albion 1965 1966
Lambert Ray HMS Cardigan Bay    
Land Paul RASC/RCT/GRSC/GTR/RAOC    
Lane David R A O C 1957 1962
Langlois Graham Royal Hampshire Regiment 1965 1966
Lavender Desmond Royal Signals 1963 1966
Lawson Anthony 8 Squadron, 22 SAS Regiment 1951 1952
Le Vaillant Robert RASC/RAOC 1957 1959
Legg Peter HMS Eagle 1963 1965
Lloyd Virginia Wife of Allan Lloyd 1956 1957
Lloyd Allan Royal Air Force    
Lock Ivor RAF kuching 1964 1967
Lord BEM Denis Royal Engineers/ Royal Corps of Transport 1955 1958
MacPhail Thomas 110 Squadron RAF Labuan 1965 1967
Maguire Aidan Queens royal Irish Hussars 1956 1958
Mandley Richard HMS Bulwark 1965 1968
Mann Philip RAF Tengah 1954 1956
Mann Maurice 48 Supply Company, Royal Army Service Corps 1957 1960
Mannell Roger RAF 1963  
Martin Colin 40 & 42 Commando 1951 1953
Mason John RMP 1959 1960
Masters Owen RAF Air HQ 1953 1955
McDine David Far East Fleet HQ    
McEwan Kenneth Royal Artillery 1961 1963
Meier Anthony 30 & 31 Company, Gurkha ASC 1964 1965
Merrick Ashley 39 Field Ambulance 1963 1963
Mitchell Brian Royal Army Pay Corps 1965 1965
Mitchell Ian 3rd East Anglian regiment 1955 1956
Mizen David HMS Bulwark 1964 1965
Montgomery John Kings Dragoon Guards    
Morgan Ray RAF Butterworth 1964 1965
Morgan Stanley Royal Corps of Signals 1964 1966
Morris Neil Naval Party Alpha 1963 1966
Mount Harry Royal Signals    
Murphy John HQ 3CDO Brig Det 1/10 Gurkha    
Myers Hugh Royal Pioneer Corps 1966 1968
Newton Albert 2 Parachute regiment 1962 1964
Nottingham Graham 1st Cheshire Regiment 1951 1952
Nuttall Norman 84 Field Survey, Royal Engineers 1957 1959
Orchard Colin HMS Brighton/Terror    
Osborne John 40 Commando 1963/1976 1979
Page Brian 74 Field Park Squadron, Royal Engineers 1964 1966
Passant John Guards Para Company 1965 1968
Paterson George 110 Squadron 1951 1954
Payne Robert 410 Independent Troop, Royal Engineers 1955 1957
Pearson Victor Royal Corps of Transport 1966 1966
Pepper David BMH Taiping, Royal Army Medical Corps 1954 1958
Phelps Derrick 11th Hussars PAO 1954 1956
Pipe Nigel 200 Provost Company, Royal Military Polive 1955 1957
Pipet Frederick Gloustershire Regiment    
Potter David 3 GOD RAOC 1959 1963
Potter John 7 F O D ROAC 1954 1965
Powell David RAF Changi 1956 1958
Radford Patrick 41 & 42 Commando 1955 1965
Rance Robert 2nd Squadron, 18th Signal Regiment 1966 1968
Rann Ian 237 Squadron Royal Signals 1959 1962
Rawlings Edward 1/3 East Anglian Regiment 1965 1966
Read Nicholas Royal Electrical & Mechanical Engineers 1962 1964
Richards Roger Worcestershire Regiment 1962 1964
Roberts Christopher Royal Artillery 1963 1964
Roche Brian Royal Signals 1963 1964
Roper Leslie 205 Signal Squadron, Royal Signals 1953 1955
Rowell (Major) Donald Royal Engineers    
Rowlands Gordon HMS Terror/Maryton/Salisbury 1963 1966
Salmon John Royal Corps of Transport 1957 1958
Scott Arthur Royal Signals 1965 1965
Scott-Fox Charles HMS Victorious 1947 1949
Sharp John 30 Bat. Royal Army Ordnance Corps 1964 1970
Sharp Michael Royal Army Service Corps 1947 1949
Short Malcolm Sherwood Foresters 1959 1960
Simpson David Royal Electrical & Mechanical Engineers 1948 1966
Skinner Brian Royal Artillery 1964 1966
Skinner Raymond Royal Electrical & Mechanical Engineers 1962 1965
Smale Lance Royal Air Force 1964 1966
Smith John Royal Air Force 1955 1957
Smith Robert Rifle Brigade 1955 1957
Smith Robert HMS Ahax 1956 1957
Smith David Royal Green Jackets 1965 1966
Somerville George Fleet Air Arm 1955 1966
Spooner Norman 15 Squadron Raf Regiment 1946 1969
Stainforth George Parachute Regiment/22nd SAS    
Stark Trevor RAF Signals 1962 1963
Starkey Michael HMD Mull of Kintyre & HMS Ickford 1963 1965
Stewkesbury Norman Royal Army Service Corps 1965 1966
Summers John Royal Army Education Corps 1964 1965
Sutherland William 1st Scots Guards    
Sutherland Andrew HMS Terror 1965 1966
Sutton MBE Leslie 3 Squadron, Royal Corps of Transport 1964 1966
Taylor Trevor 64 Squadron 1962 1965
Taylor Neville Admiralty MOD coi 1964 1964
Taylor Frederick 3 Company RASC 1963 1965
Thompson Alastair 22 SAS /RAMC 1967 1969
Thompson Joseph 28 Commonwealth Brigade 1955 1958
Thompson Michel 1Bn Royal Green Jackets 1961 1963
Twist Basil Royal Engineers 1958 1960
Tyrer Michael 414 Signals Squadron 1958 1960
Tyson Ian HMS Manchorite 1957 1958
Upton Neville 52 & 48 Squadron    
Vesey Patrick RAMC 1954 1957
Virtue Michael 1st Singapore Regiment Royal Artillery 1964 1966
Ward Michael   1956 1957
Warnes Roy 42 Coommando 1965 1966
Watson Richard Royal Navy 1964 1968
Weaving Fred 42 Commando 1956 1957
Webber David 2nd Infantry WorkShops, REME   1948
Webster Brian Royal Army Service Corps/RCT 1966 1968
Welsby Austin 42 Commando    
Westall John 264 Squadron, 22 Signals Regiment 1955 1957
Weston Derek 22nd Light Air Defence Regiment, RA, REME    
Wheeler John Royal Army Service Corps 1959 1967
White David 2nd Rarrachute Regiment & 1 DEER 1964 1966
White David C Company, Somerset Light Infantry 1965 1965
White Melvyn RAF Labuan Seletar Changi 1954 1955
Whitehead Michael 2nd Infantry Workshops, REME 1965 1967
Wightman David 16th Field Ambulance, RAMC 1956 1978
Willett Alec HMS Victorious 1953 1954
Williams Victor 84 Survey Squadron Royal Engineers 1963 1964
Williams James Royal Artillery 1964 1966
Williams Ian South Wales Borderers/RRW 1957 1958
Willmott Alan 3rd East Anglian Regiment 1953 1964
Wilson Colin RAF Seletar    
Winsor Terence Royal Signals 1966 1970
Withall Brian Royal Army Medical Corps 1956 1958
Wolff Gavin Royal Army Ordnance Corps    
Wood David 22 SAS Regiment 1965 1966
Wood (Rev) Raymond GHQ X Branch, Tanglin, Royal Signals    
Woolley Brian 1st Bat. Royal Hampshire Regiment    
Woolmer Paul Royal Navy 1955 1956
Worsfold Thomas RAF Kuala Lumpur    
Wright Thomas 12th Royal Lancers 1956 1956
Wrisberg Frederick Scots Guards 1951 1953

Back to Branch list