POSTAL MEMBERSHIP NORTH

Allcott Trevor RAF Medic    
Alstead Alan KOSB    
Alvey Edward Kings Shropshire Light Infantry    
Ames Stanley Royal Army Medical Corps 1962 1964
Anderson Malcolm RAF Tracking Units 1964 1967
Anderson Andrew Royal Air Force 1966 1967
Anderton Arnold Royal Army Pay Corps 1953 1967
Armitage Dennis 54 Corps, Field Park Squadron    
Ashworth Elizabeth BMH kluang/Singapore QARANC 1966 1968
Bain George 1st Bat. Argyll Y Sutherland Highlanders 1964 1966
Baker Michael 40 Commando, Royal Marines 1962/64 1968/1971
Barrand Clive 110 Squadron 1962 1965
Barrett David Ghurkha Brigade 1960 1968
Baxter Colin RAF Seletar/RAF Butterworth 1954 1959
Bayliff Walter Royal Army Ordnance Corps 1956 1958
Beardsmore Paul 1/3rd East Anglian Regiment 1959 1962
Bell Frederick Cheshire Regiment 1957 1959
Bell (Brig) Rtd Alexander Royal Military Police/Gurkhas 1965 1971
Bellamy Brian Royal Army Service Corps 1956 1957
Benn Martin RAF Seletar + RAF Kuching 1965 1966
Bennett John 1st Green Jackets 1964 1964
Bennett Brian 34 L A A Royal Artillery 1960 1961
Bennison Peter Army Catering Corps    
Bihet David HMS Chichester 1964 1966
Bishop Edward 2nd Locating Troop, Royal Artillery    
Blackburn Keith 17 Port Regiment, Royal Engineers 1964 1964
Bond John HMS Anchorite + HMS Ambush 1964 1967
Booth Charlton The Life Gaurds 1966 1968
Bostock Paul Royal Army Medical Corps 1964 1967
Bourne Albert 1st Kings Dragoon Guards 1955 1957
Brabbins Kenneth Royal Artillery 170 batt 1965 1966
Bramley Chistine BMH kluang,Singapore QARANC 1966 1968
Bray Fred 11 Ind. Fld. Squadron, Royal Engineers 1957 1959
Brearley Paul 205 Signal Squadron 1965 1966
Briscoe Eric HMS Tiger 1962 1963
Brough Robert Royal Army Medical Corps 1963 1964
Brown Michael 72 Squadron 1959 1966
Brown Anthony Royal Electrical & Mechanical Engineers 1951 1963
Bunce Trevor HMS Albion 1964 1966
Burke Patrick 1st Durham Light Infantry 1965 1966
Burrell Gordon RAF Seletar 1953 1957
Bushby George Royal Air Force 1857 1960
Cairns John Royal Army Ordnace Corps 1953 1954
Camburn David Royal Electrical & Mechanical Engineers 1960 1972
Cameron Donald 1st Gordon Highlanders 1951 1952
Cameron Ronald RAF Changi 1962 1963
Cameron Thomas 1st Battalion Cameronian Scottish Rifles 1951 1952
Carrol John HMS Lincoln + HMS Chawton 1965 1966
Cattermole Richard 3 Commando, Royal Marines 1959 1965
Causer Noel 1st Durham Light Infantry 1965 1966
Chapman Patrick 1st Kings Dragoon Gaurds 1955 1957
Christie Albert Gordon Highlanders 1962 1966
Church Geoffrey Royal Green Jackets 1964 1964
Clark David 42 Commando, Royal Marines 1965 1966
Cochrane Thomas RAF Tengah 1965 1967
Connolly James 40 Commando, Royal Marines 1964 1967
Constant Jesse 110 Squadron 1966 1967
Cook Alan Royal Army Medical Corps 1958 1961
Cook John Royal Artillery 1965 1966
Cooke David HMS Eagle 1965 1966
Cooper Cyril Malaya Signal Regiment 1952 1955
Costello Peter Royal Army Service Corps 1957 1958
Cox John Kings Royal Rifle Corps/Army Catering Corps 1964 1967
Cox Patrick R A S C 1957 1958
Cree Donald Royal Air Force 1961 1963
Cresswell Michael Royal Navy 1943 1947
Cross Katryn Associate Member    
Cross Paul RFA Tidespring/Regent 1966 1974
Cummings Colin 110 Squadron 1965 1967
Cuthill David Scots Guards 1964 1967
Dalton (Rev) Derek Honorary Branch Chaplian    
Daly Robert Royal Signals 1963 1965
Danily Herbert 4 Royal Tank Regiment 1964 1965
Davies Hugh Royal Electrical & Mechanical Engineers    
Davis James Royal Army Ordnance Corps    
Davis Aileen W R A C 1964 1966
Daws William HMS Hartland Point 1962 1963
Deacon Francis Royal Corps of Signals 1953 1955
Dean Ian      
Devine Trevor 45 Regiment, Royal Artillery 1963 1966
Dickie William Army Catering Corps 1953 1954
Dillon James 22 SAS/Yorkshire Regiment 1948 1969
Dixon James 2 Para Regiment 1956 1975
Dixon Roy 22nd Regiment, Royal Artillery 1964 1967
Dixon Cyril 48th Field Regiment, Royal Artillery 1956 1956
Doherty James 68 Mov. Unit (EMB) RAF 1958 1961
Donaldson George Signals Attached to S Company 1954 1955
Doohan Hugh Royal Electrical & Mechanical Engineers 1964 1964
Drummond David 1st Bat. Scots Guards 1964 1967
Durrant Michael RAF Labuan 1965 1966
Ellwood Ernest Royal Army Medical Corps 1947 1969
Everitt Gordon RAF Motor Transport 1955 1957
Faulkner Adrian 656 Squadron, Royal Army Ordnance Corps    
Fish William 1st Loyal Regiment 1957 1959
Fleming James Royal Artillery 1957 1959
Fletcher Robert 656 Lt AC Squadron ACC !962 1968
Foster Janet Counter Intelligence Platoon 1963 1966
Foster Michael Royal Tank Regiment 1965 1966
Friker Michael RAF Seletar    
Fullerton John ACC/Green Jackets/KRRC    
Gaskell Kenneth 224 Group 1958 1961
Gaskell Anthony HMS Manchester & HMS Terror    
Geddes John 60 Squadron 1962 1963
Gee James Royal Army Medical Corps 1964 1966
Geraghty Roy Royal Military Police 1961 1964
Gillies John 3 Commando 1963 1965
Glendinning George 7th Ghurkha Rifles    
Goulding Brian Royal Army Pay Corps 1943 1946
Green Graham 1st West Yorkshire Regiment    
Green Peter 3Battlalion East Anglian Regiment 1954 1954
Gregory Roger 205 Squadron 1961 1962
Grimbley Roy Royal Engineers 1956 1957
Guest Michael Royal Army Medical Corps 1961 1964
Haines Albert West Yorkshire Regiment    
Haines Desmond R AF Batu Kitang 1953 1955
Haley Terrance 1st West Yorkshire Regiment 1964 1964
Handibode Elizabeth 10 Port Squadron, Royal Engineers 1956 1957
Hardie John RAF Bukit Combak 1965 1967
Harris John HMS Berwick 1966 1966
Harris Raymond KRRC 2nd Royal Green Jackets 1965 1967
Harvey Terrence 32 Company, Royal Army Medical Corps 1948 1950
Haworth Brian 1st Loyasl Regiment 1966 1968
Hayward MBE David 5/19/51 & 99 Brigades 1964 1965
Hendley Paul 110 Squadron 1962 1964
Hendren David 209 Squadron 1966 1973
Hendy David Royal Air Force 1963 1963
Hewitt John 28 Squadron    
Hickey Anthony B Squadron, 4th Royal Tank Regiment 1963 1965
Hickie John 12th Light AD Regiment, Royal Artillery 1964 1966
Hilton Roland 230 Squadron, Royal Signals 1954 1956
Hind George The Paratroop Regiment    
Hocking Stanley 3 Commando 1956 1957
Hodges John Royal Army Service Corps 1964 1967
Hornsby David RAF Tengah 1962 1967
Horton Norman 545 Signals Troop, Royal Signals 1964 1967
Housden Ernest 221 Vehicle Coy RAOC    
Howard Ian Royal Signals    
Howe Christopher 3rd Commando Brigade 1959/1964 1961/1966
Hudson Frederick 1st Loyal Regiment 1965 1966
Hull Barrie 40/42 Comando 1964 1968
Hulley Robert Royal Army Medical Corps 1963 1969
Hunter James 40 Light Regiment Royal Artillery    
Hutchinson John Royal Air Force Station HQ 1955 1958
Isles Dennis Royal Air Force 1958 1961
Jamieson Andrew 54 Independent field Squadron 1965 1966
Jary Stanley East Anglian Regiment 1954 1956
Jones Walter 69th Ghurkha Independent Field Squadron 1957 1958
Jones Colin Royal Electrical & Mechaical Engineers 1947 1963
Kemp James 1st East Yorkshire Regiment 1964 1968
Kerr Martin 3 Company RASC 1963 1964
Kinrade Michael 247 Gurkha signals Squadron 1964 1966
Lamb Edward 1st Sherwood Foresters    
Lancaster Dennis 22 Tactical Signals 1959 1960
Langford John Green Howards - RAVC 1965 1967
Langley Jack 32 Field Squadron, Royal Engineers 1958 1961
Lavery Brian Royal Green Jackets 1961 1964
Lavis Arthur HMS Terror 1965 1966
Law James DCRE Penang, Royal Engineers 1965 1965
Lawrie David Gordon Highlanders 1966 1969
Leggott Derek Royal Signals 1963 1974
Leight John 45 Regiment, Royal Artillery 1965 1966
Lister R V M Barrei 205/209 Squadron 1958 1959
Littlewood David West Yorkshire Regiment 1957 1958
Lloyd-Wide David 40 Commando 1964 1967
Lowe Donald 2 Infantry Workshops REME    
Lyon Anthony 32 Squadron Royal Engineers 1957 1959
Macdougall Norman RAF Kuching 1964 1965
Machen Geoffrey 11 hussars 1965 1966
MacPhail Ian 1124 Marine Craft Unit 1955 1959
Major Ronald Royal Air Force 1959 1960
Mason Ronald 2 Field Regiment Royal Artillery 1956 1957
Masson George Royal Scots Fusiliers 1966 1969
Mather Peter HMS Victorious 1956 1958
Mathers Robert Gordon Highlanders 1963 1964
Matheson William Royal Military police 1965 1966
Mayall Malcolm      
Maycroft Arthur East Yorkshire Regiment 1963 1965
McCarthy Robert RAF 1963 1964
McClean Edmund MT Section    
McColgan Joseph 20/60 Squadron 1958 1960
McLachlan Robert 4th Royal Tank Regiment    
McLeod Brian Kings Own Scottish Borderers    
McMeekan Ian 15 Field Squadron 1964 1970
McMillan Alexander Royal Army Service Corps 1962 1965
McMillan Archibald Royal Scots Fusiliers 1958 1960
McNeill BEM Alexander 1st Bat Argyll & Sutherland Highlanders 1965 1966
McPherson Daniel 17th Ghurkha Signals, Royal Signals 1959 1961
Meale Geoffrey Royal Electrical & Mechanical Engineers 1952 1954
Mendham Edward 110 Squadron 1961 1965
Metcalf Leslie 1st West Yorkshire Regiment 1965 1968
Mobbs Melvin 20 Field regiment Royal Artillery 1964 1965
Moore Philip HMS Lion    
Morgan David   1951 1952
Murdoch David 16 LAD. Royal Artillery 1955 1955
Murphy John 2 Field regiment royal Artillery 1951 1952
Nelson Keith Royal Electrical & Mechanical Engineers 1947 1967
Newman Robert 26 Regiment Royal Artillery 1963 1965
Nichols Richard Royal Tank Regiment 1950 1952
Nicholson Graham 110 Squadron 1957 1959
Nicholson Geoffrey 1st East Yorkshire Regiment 1964 1965
Ogden Alan Malayan Police Kluang 1945 1948
Ovenstone David Royal Army Service Corps 1960 1961
Owen Joseph 267 Squadron    
Owens John Royal Scots Fusiliers    
Paley Anthony RAF Police Dogs    
Parsler Leslie GES RAFSeletar 1964 1966
Paterson George 12th Royal Lancers 1964 1965
Peacock David Royal Navy 1954 1960
Pearce Sheila 200 Provost Coy WRAC 1955 1957
Penkethman Brian 55 ADR, Royal Army Service Corps 1958 1994
Pickles Alan Royal Army Vetenary Corps    
Pike John 627 Squadron 1955 1957
Pollard Derek 34 Beverley Squadron 1964 1966
Pritchard Thomas 59 Engineer Squadron, Royal Engineers    
Raine Gordon Royal Air Force 1964 1971
Ramsay Alexander Royal Electrical & Mechanical Engineers 1965 1966
Ramsey Harry 11 Ind Field Squadron R E    
Randle Horace Royal Engineers 1961 1962
Reay Nigel R A F Seletar 1959 1962
Reid Paul 899 Squadron, HMS Eagle 1956 1957
Richards Robert Royal Army Medical Corps 1958 1959
Richardson James 52 Malayan Company, RASC 1966 1968
Richmond Kenneth Royal Artillery    
Robb William 40 Light Regiment Royal Artillery    
Roberts Celia Associate Member 1957 1960
Roberts George 19 AF Signal regiment/10 Inf wksp REME    
Roberts Harold HMS Victorious 1963 1965
Robinson Morris RAF Seltar/Labuan 1958 1960
Robson Ian SS Frederick Clover LST, Merchant Navy 1958 1961
Rowe Richard 200 Singapore Provost Company, RPM 1965 1967
Rowney MBE (Lt Col) Mike 2nd Bat Queens Regiment 1962 1963
Rumsby Rodney RAF Changi 1966 1966
Sagar Roy 26th Field Regiment, Royal Artillery    
Scott David Royal Scots Fusiliers 1964  
Scott Jerry Royal Artillery 1954 1955
Seeney Roy 205/209/224/267 Sqadron    
Sharp Major Rtd Roger 19 Field Ambulance RAMC 1958 1960
Shaw Kenneth RAF Labuan 1957 1960
Shepard Sidney Worcester Regimemnt 1960 1962
Simpson Norman Scots Guards 1962 1965
Sinclair Hugh Seafoth/Gordon Highlanders 1963 1966
Smart Robert R A O C Malaysia 1966 1967
Smith William 62 Supply Depot, Royal Army Service Corps 1965 1967
Smith Michael REME 1952 1953
Smith David HMS Lincoln/Fife 1958 1965
Smith Allan RAF Changi 1962 1968
Smith Raymond 267 Squadron 1959 1961
Spencer David 15 Squadron, Raf Regiment 1952 1954
Standing Jack Loyal Regiment 1962 1966
Staniforth Peter H Q Combritbor RASC 1957 1958
Stenhouse Ian JC HQ Labuan 1964 1965
Stoves Matt HMS barrosa 1955 1957
Sweetman Paul 50/64 Squadron 1965 1968
Swiers Roger 1st Kings Own Yorkshire Light Infantry 1964 1965
Tait Malcolm RAF Motor Transport    
Taylor Walter Suffolk Regiment 1965 1967
Taylor Raymond Queens Own Royal West Kents 1950 1953
Taylor Thomas 34 Company, BMH Kinpara, RAMC 1951 1952
Taylor Alan 22 Field Royal Artillery 1958 1961
Taylor William Royal Army Medical Corps 1966 1967
Thompson Eric RAF 1964 1965
Thompson Michael 443 BOD RAOC    
Thorpe Eric Royal Electrical & Mechanical Engineers 1960 1966
Towes Spencer HMS Cambrian 1959 1961
Turnock Brian 209/103 Sdadron 1958 1961
Tyler MBE Royce (Maj) Royal Military Police 1947 1952
Usher Ronald HMS Bulwark 1956 1958
Usher Thomas 230 Squadron 1964 1965
Wakelam David Intelligence Corps 1957 1959
Warren Sqd Ldr Ret John RAF Tengah    
Watson Harrold Royal Artilery 1965 1966
Watson Ron 4 Royal Tank Regiment, Life Guards 1955 1955
West George 1st Loyal Regiment 1951 1953
Wheeler Ronald RAF Changi 1956 1959
Whelan Leo Clearance Diving Branch    
White John Far East Communication Squadron 1963 1965
White William Argyll & Sutherland Highlanders 1957 1957
Wickings Robert Royal Army Medical Corps 1963 1966
Wilkinson Douglas 12th Royal Lancers    
Williams Ian 40 Light Regiment, Royal Artillery 1953 1955
Williams Roy 26 Field Regiment Royal Artillery 1965 1966
Williams Vincent 26- (Belvederes) 1948 1950
Willis Cecil HMS Loch Killis Port/Lioness 1957 1959
Wilson Raymond 1 Sherwiid Foresters 1964 1964
Wilson (Maj rtd) Richard 1st Sufolk Regt    
Windle Paul HMS Loch Killisport 1952 1953
Winslow Michael Royal Air Force 1961 1966
Wombwell Andrew 45 Squadron 1961 1962
Wood Derek Royal Corps of Signals 1957 1959
Wright David 48 Light Regiment, Royal Artillery 1953 1953
Yeo Edward Wireless Operator 1962 1964
Zeelie Cornelius RAF Supply Branch 1954/1965 1955/66

Back to Branch list